Dupa ce concurentii au scapat de amenintarea ploii la prima etapa a Trofeului „Sinaia Forever”, competitie din cadrul Campionatului national de viteza in coasta, la runda secunda, derulata duminica, nu s-a mai intamplat la fel. Astfel, pe o suprafata udata de ploaie, pilotii care au parcurs traseul de trei kilometri organizat pe strazile din Sinaia s-au intrebuintat serios pentru a ajunge cu bine la sosire.
Dupa ce s-a impus in prima etapa a competitiei, liderul clasamentului general si detinatorul titlului national, Lucien Hora (Lola F3000 Cosworth, grupa D), a fost unul dintre cei mai afectati de aparitia ploii, monopostul sau devenind mai greu de stapanit pe un traseu ud. Prin urmare, acesta s-a clasat de-abia pe locul al patrulea.
Invingatorul rundei a fost Paul Andronic (in foto, Mitsubishi Lancer Evo, grupa H), care a parcurs traseul in 2.08,950 minute, cu o viteza medie de 84,18 km/h. Astfel, acesta a redus ecartul din clasamentul general la numai cinci puncte fata de Lucien Hora, avand, acum, un total de 160 de puncte, cei doi piloti fiind principalii competitori care se lupta pentru titlul national.
“Mi-as fi dorit un traseu si mai ud pentru pneurile mele intermediare. E bine, insa, si asa. Sunt bucuros pentru o noua victorie si multumit ca am reusit sa micsoram distanta fata de liderul campionatului”, a declarat Paul Andronic, la finalul etapei.
Pe locul secund s-a situat Catalin Cismaru
(Mitsubishi Lancer Evo IX, grupa N), cu o intarziere de 0,748 secunde fata de invingator. Pe a treia treapta a podiumului de premiere a urcat Christian Nistoran
(Mitsubishi Lancer Evo VI, grupa N), cu un ecart de +1,332 secunde, acesta mentinandu-se pe locul al treilea in
ierarhia generala (119 puncte).
De mentionat prezenta liderului Partidului Social Democrat, Victor Ponta, navigatorul pilotului Edwin Keleti in Campionatul national de raliu, care a participat cu un Mitsubishi Lancer Evo IX, de grupa H. Acesta s-a situat pe locul sase la grupa H si pe pozitia 25 in clasamentul open, afirmand ca traseul este foarte dificil, dar doreste sa mai revina.
De asemenea, la competitie au mai participat primarul orasului Sinaia, Vlad Oprea, care a pilotat o masina de concurs Dacia Logan de grupa H, si Calin Popescu Tariceanu, care a fost prezent cu o Lancia Fluvia HF, la clasa masinilor istorice.
Acesta a fost cel de-al treilea an consecutiv cand in Sinaia se desfasoara o runda a Campionatului national de viteza in coasta, organizat de Federatia Romana de automobilism sportiv.