PETROLUL PLOIESTI – LPS BANATUL TIMISOARA 1-2 (1-1)

Stadion: „Dorobantul”, Ploiesti. Spectatori: circa 700. Au marcat:
Crosman (13-penalti)/Filip (9), Buia (59).
Petrolul: Marinica – Tanase, Ilie, Vilcu, Tudor – Anton (76 Anghel), Mateescu (65 Petculescu), Dumitrache, Popescu – Arnautu, Crosman (cpt). Rezerve neutilizate: Manea – Ivan, Chivu, Tusluc, Paltanea. Antrenor: Adrian Toader.
Timisoara: L. Alexandru – Birau, Dobrosavlevici, Danciu, Buliga – Feraru, Roman, A. Vastag, Antoniu – Filip (80 Grozont), D. Buia (cpt) (76 Mihuta). Rezerve neutilizate: Petrar – Artimon, Takab, Secota, Muresan. Antrenor: Cristian Petcu.
Arbitri: Claudiu Baboia – Andrei Simonis si Mircea Grigoriu. Rezerva: Bogdan Buca (toti, din Bucuresti). Observator FRF: Tudor Constantinescu
(Bucuresti).
Cartonase galbene: Tanase (51)/Antoniu (47), Filip (64).
Cartonas rosu: Birau (12).
Jucatorul meciului: Darius Buia (Timisoara).

In partida tur dintre Petrolul Ploiesti si LPS Banatul Timisoara, joc contand pentru semifinalele Campionatului National de juniori B (nascuti dupa 1 ianuarie 1994), formatia din vestul tarii a reusit sa ia o optiune serioasa pentru accederea in ultimul act al competitiei. Trupa timisoreana s-a impus cu scorul de 2-1, chiar daca aproximativ 70 de minute din partida a evoluat cu un om mai putin!
Inca din startul disputei, oaspetii si-au aratat forta ofensiva, Darius Buia a sutat naprasnic de la mijlocul terenului, portarul Marinica respingand in bara transversala si apoi mingea a iesit in corner. Nu trecusera decat trei secunde de la primul fluier al arbitrului Claudiu Baboia si misiunea gazdelor se anunta una extrem de dificila. Conform cursului jocului, timisorenii au deschis scorul prin Steliano Filip, cu un sut lobat la coltul lung (minutul 9). Insa, egalarea a survenit relativ repede, Crosman transformand precis lovitura de pedeapsa just acordata, dupa un hent in postura de ultim aparator al lui Birau (13).
Chiar daca din acel moment au avut superioritate numerica, „petrolistii mici” nu au stiut sa gestioneze situatia creata, nefiind in stare sa-si creeze ocazii de gol. S-au limitat sa arunce mingea spre varfuri, in loc sa desfaca jocul la margini, dupa cum le cerea, insistent, antrenorul Adrian Toader.
In repriza secunda, pe fondul aceluiasi joc fara idei al ploiestenilor, initiativa a fost preluata de timisoreni, care au ratat prin Filip (44), Buia (50 si 56) sau Roman (52). Dar, in minutul 59 Buia a izbutit sa-si readuca, din nou, colegii in avantaj, cu un sut in diagonala. Desi in finalul partidei „gazarii” au incercat sa restabileasca egalitatea, partida s-a incheiat cu victoria banatenilor, care sunt aproape calificati pentru finala competitiei.

Echipa cu nume

Formatia LPS Banatul Timisoara a avut in garnitura de start cinci jucatori convocati la turneul final al Campionatului European „U-17”, intrecere desfasurata in luna mai, in Serbia: Andrei Vastag, Darius Buia, Steliano Filip, Alin Roman si Daniel Birau. Mai mult, Andrei Vastag este fiul fostului mare boxer al Romaniei, Francisc Vastag, care s-a aflat in tribuna arenei ploiestene. Un alt jucator cu parinte celebru este si Darius Buia, el fiind baiatul fostului fotbalist Romica Buia.