Marcel Marin

AFC Băneşti-Urleta – Prahova Tg. Vechi 3-1 (0-0)
Stadion: ”AFC”, Băneşti. Spectatori: circa 100. Au marcat: Ed. Bica (58), M. Negreanu (64-penalti), Licsandru (73-autogol)/Bucur (78).
AFC: A. Bica – Cristache, Badea (cpt), G. Radu (73 Matache), Dobrinoiu – Albu (50 Budileanu), Iancu – Nichifor (50 E. Bica), Burloiu, Roşu (54 Hromei) – M. Negreanu. Antrenor: Ion Burchi.
Prahova: F. Dinu – Diniţă, Licsandru (cpt), Bucur, Dincă – Caliţa, C. Scarlat – T. Dumitru, Bobeică, Ţurcă – D. Dumitrescu (88 Filipescu). Antrenor: Nicolae Scarlat.
Avertismente:-/L. Bucur (90+1).
Arbitri: Doralin Bîrziloiu (Vălenii de Munte) – Florin Bureaţă şi Robert Nuţu (ambii, din Ploieşti). Observator: Paul Roşală (Ploieşti).
Jucătorul meciului: Eduard Bica (AFC Băneşti).

Echipa AFC Băneşti-Urleta pare că îşi revine, bifând cea de-a treia victorie consecutivă, ultima ”victimă” numindu-se promovata Prahova Tg. Vechi, scor 3-1. Pe un frig năprasnic, localnicii – fără Grigoraş şi Vane – nu au găsit drumul spre gol în prima repriză, contând la capitolul ocazii doar prin Roşu (8), Nichifor (14), Burloiu (26 – scăpat singur cu F. Dinu, a trimis peste poartă, 39), Negreanu (35) şi Cristache (44). De partea cealaltă, oaspeţii au preferat ”să stea la cutie”, trecând de puţine ori centrul terenului.
În primele minute ale reprize secunde, tehnicianul gazdelor, Ion Burchi, a schimbat inspirat, noii intraţi E. Bica, Budileanu, Hromei impulsionând ofensiva. Astfel, după o ratare uriaşă a reîntorsului la echipă E. Bica (51), acelaşi jucător nu a mai ratat ţinta în minutul 58, când a pătruns în viteză, în careu, şi a înscris la colţul lung. După numai şase minute, deja amintitul E. Bica a intrat în suprafaţa de pedeapsă şi a fost busculat de către un apărător, lovitura de la punctul cu var, just acordată, fiind transformată, cu siguranţă, de către Negreanu. Ocaziile au continuat să curgă la poarta lui F. Dinu şi, în minutul 73, omniprezentul Bica (jucătorul partidei) a centrat, iar căpitanul oaspeţilor, Licsandru, şi-a introdus mingea în propria poartă. Chiar dacă vizitatorii au avut o răbufnire în minutul 79, când L. Bucur a marcat în poarta lui A. Bica, cu un şut de la 25 de metri, până la final tot localnicii s-au evidenţiat, dar portarul F. Dinu a fost providenţial. De altfel, doar prestaţia celui din urmă jucător menţionat a făcut ca scorul să nu capete proporţii.
La finalul paridei, vizitatorii l-au contestat pe mijlocaşul E. Bica, pentru substituire, oficialii celor de la Prahova Tg. Vechi fiind miraţi de evoluţia foarte bună a fostului divizionar secund. Lor nu le venea să creadă că un jucător de valoare poate fi doar rezervă, în Liga a IV-a.