Petre Apostol

Echipa naţională de volei masculin a României a început pregătirile pentru calificările la Campionatul European din 2017. În lotul de 21 de jucători convocat de selecţionerul Dănuţ Pascu se regăseşte şi un sportiv de la Tricolorul LMV Ploieşti, chiar căpitanul formaţiei, Cosmin Ghimeş.
Tricolorul LMV reprezintă singura echipă din judeţul Prahova la nivel de seniori, care activează în prima divizie, clasându-se pe locul al cincilea în sezonul trecut, obţinând, astfel, calificarea în Cupa Challenge.
În vârstă de 36 de ani (va împlini 37 de ani chiar sâmbătă), Cosmin Ghimeş, care este originar din Constanţa, evoluează pe postul de coordonator şi se află de doi ani la echipa din Ploieşti, semnând, totodată, o continuare a înţelegerii cu clubul prahovean pentru încă un sezon. Acesta a mai evoluat pentru echipa naţională şi în urmă cu şapte-opt ani, când juca la Universitatea Cluj, iar selecţionata României era pregătită de antrenorul Stelian Moculescu.
Pentru calificarea la turneul final al Campionatului European, ajuns la ediţia cu numărul 30 şi organizat în Polonia, reprezentativa tricoloră va evolua din turul al doilea preliminar, fiind repartizată în grupa F. Echipa României se va confrunta cu formaţiile din Cehia, Macedonia şi Estonia (naţională pregătită de românul Gheorghe Creţu, care a antrenat şi selecţionata tricoloră când aceasta a jucat în Liga Europeană la Ploieşti, în 2007).
În această fază a preliminariilor se vor disputa două turnee, între 15 şi 17 septembrie, în România, la Craiova, şi între 23 şi 25 septembrie, în Cehia, la Jablonec. Prima clasată din grupă va obţine calificarea directă la turneul final din Polonia, în vreme ce a doua clasată va mai juca un meci de baraj cu una dintre formaţiile de pe locul secund din celelalte cinci grupe preliminare din această fază.
În celelalte grupe au fost repartizate următoarele echipe:
Grupa A – Germania, Muntenegru, Spania, Elveţia
Grupa B – Suedia, Portugalia, Finlanda, Danemarca
Grupa C – Republica Moldova, Ucraina, Grecia, Belgia
Grupa D – Slovacia, Croaţia, Israel, Letonia
Grupa E – Austria, Turcia, Belarus, Olanda
Echipa României se află într-un cantonament centralizat la Craiova, unde se va antrena până la ora disputării primului turneu din cadrul preliminariilor Campionatului European, perioadă în care are programate şi câteva meciuri de verificare, fiind, deocamdată, stabilite jocuri cu reprezentativa Republicii Moldova, între 3 şi 5 septembrie.
Cei 21 de jucători convocaţi de antrenorul Dănuţ Pascu sunt următorii:
Coordonatori – Cristian Bartha (Arcada Galați), Cosmin Ghimeș (Tricolorul LMV Ploiești), Alexandru Muscină (Arcada Galați), Dragoș Răileanu (VCM LPS Piatra Neamț)
Universali – Gabriel Cherbeleață (Știința Explorări Baia Mare), Adrian Gontariu (VfB Friedrichshafen, Germania), Laurențiu Lică (SCM U Craiova), Ciprian Matei (ACS Volei Municipal Zalău)
Centri – Mihai Gheorghiță (Steaua București), Andrei Laza (AS Volei Caransebeș), Răzvan Mihalcea (ACS Volei Municipal Zalău), Răzvan Olteanu (SCM U Craiova), Andrei Spînu (Olympiakos Pireu, Grecia)
Extreme – Adrian Aciobăniței (VfB Friedrichshafen, Germania), Marian Bala (ACS Volei Municipal Zalău), Bogdan Ene (SCM U Craiova), Bogdan Olteanu (Exprivia Molfetta, Italia), Silviu Suson (Arcada Galați)
Libero – Adrian Feher (ACS Volei Municipal Zalău), Vlad Kantor (Unirea Dej), Mihai Mărieș (SCM U Craiova)