Petre Apostol

Unul dintre atleţii prahoveni veterani care s-au remarcat atât la competiţii naţionale, cât şi internaţionale, Marian Ion, din Cosminele, a reuşit să mai bifeze un rezultat bun. De curând, acesta a fost prezent la Campionatele României de Atletism Masters, desfăşurate la Bucureşti, pe Stadionul „Iolanda Balaş Soter”, care au ajuns la ediţia a XXXI-a.
Deşi nu a fost la capacitate maximă şi nu s-a putut pregăti optim pentru această competiţie, Marian Ion a câştigat medalia de argint la proba de 5000 m marş la categoria 50 de ani, trecând linia de sosire cu timpul de 29.48,94 minute, la trei minute şi 20 de secunde de prima poziţie.
După această competiţie, atletul prahovean se pregăteşte pentru Campionatele Balcanice, care vor avea loc în luna septembrie.
Ar fi de menţionat că, după cum ne-a relatat, Marian Ion doreşte să reactiveze secţia de atletism de la CSO Plopeni, acesta fiind un promotor al atletismului şi în localitatea sa, unde a organizat, în anii trecuţi, concursuri de cros.