Gimnastul Marian Drăgulescu, legitimat la CSA Steaua Bucureşti, a câştigat, ieri medalia de argint în finala de la sărituri a Campionatelor Europene de gimnastică artistică masculină de la Berna (Elveţia), după ce reuşise aceeaşi performanţă la sol, notează ProSport. Drăgulescu (35 de ani) a încheiat finala de la sărituri pe locul doi, cu un total de 15.316 puncte (15.432 la prima săritură şi 15.200 la a doua), la egalitate cu armeanul Artur Davtyan. Aurul i-a revenit ucraineanului Oleg Verniaiev, cu 15.399 (15.366 şi 15.433).
În calificări, Marian Drăgulescu obţinuse a opta medie la sărituri (14,745). Gimnastul român are patru titluri mondiale la sărituri, două medalii de argint şi trei titluri europene. Cu doar câteva ore mai devreme, Marian Drăgulescu a câştigat şi medalia de argint în finala de la sol a Campionatelor Europene de gimnastică artistică masculină de la Berna, cu o notă de 15.333 (exerciţiu cu o dificultate de 6.800).