Cristi Damian, Marcel Marin

Echipa prahoveană de Liga a III-a Petrolistul Boldeşti a reuşit un nou succes în propriul fief, învingând cu 4-1 gruparea CSM Olteniţa, răzbunând, astfel, înfrângerea surprinzătoare din jocul tur. Partida a fost una fără istoric, elevii antrenorilor Marian Ilie şi Marius Rădulescu controlând ostilităţile de la un capăt la altul, în afară de cele patru goluri marcate ratând şi alte câteva şanse de a puncta. În primul sfert de oră, prahovenii au înscris în două rânduri, prin juniorul Zamfir (minutul 10 – şut din careu) şi căpitanul Micu (15 – lovitură de cap, din apropiere), pentru ca punctul culminant al jocului să se consemneze în minutul 17, când un jucător advers a fost eliminat (pentru injurii la adresa arbitrului), iar din acest moment al partidei problema învingătoarei nu s-a mai pus în niciun moment.
Înainte de pauză, acelaşi Micu a transformat magistral o lovitură liberă scoasă de Bojoagă (45), pentru ca Ene să ducă scorul la 4-0 în urma unei execuţii de efect, lob peste portar (56). Spre finalul întâlnirii, oaspeţii au redus din handicap prin Ilie Dumitrescu jr. (n.r. – fiul fostului component al generaţiei de aur a României), însă problema câştigătoarei era stabilită cu mult timp în urmă.
În partida disputată în Vinerea Mare, tehnicienii „Boldeştinei” au folosit următorii jucători: Dinu – Tudor, Micu (cpt), D. Petre, F. Ioniţă – Bojoagă, Puchea – I. Zamfir (85 A. Gheorghe), Roşu (70 G. Ioniţă), Saulea – M. Ene. Sâmbătă, Petrolistul se va deplasa la Domneşti, pentru întâlnirea cu Viitorul.

Rezultate complete ale ale etapei a XXII-a:
Petrolistul Boldeşti – CSM Olteniţa 4-1
Au marcat: I. Zamfir (10), M. Micu (15, 45), M. Ene (56)/I. Dumitrescu (79).
Gloria Popeşti Leordeni – Dinamo II Buc. 2-3
Au marcat: Vasilache (19), Boiangiu (41)/G. Răducan (16, 45), Cr. Vasile (80).
Juventus Bucureşti – Metaloglobus Buc. 3-0
Au marcat: Chipirliu (12, 22), Stoenac (35)/-.
CS Tunari – Înainte Modelu 2-0
Au marcat: An. Luca (58), N. Bucă (69)/-.
Viitorul II – Viitorul Domneşti 0-2
Au marcat: P. Paţurcă (27 – pen.), Bg. Barbu (49).
Unirea Slobozia – Voinţa Snagov 4-1
Au marcat: Teodorescu (24), Bucurică (33), C. Toma (64), Alexe (90) / B. Vancea (71).

13. CS Tunari 21 3 5 13 23-46 14

Etapa a XXIII-a (6-7 mai, ora 18.00): Viitorul Domneşti- Petrolistul Boldeşti (în tur: 1-3), Dinamo II Bucureşti-Juventus Bucureşti (0-1), Metaloglobus Bucureşti – CS Tunari (1-0), Înainte Modelu-Viitorul 2 Constanţa (0-1), CSM Olteniţa-Unirea 04 Slobozia (1-2), Delta Dobrogea Tulcea- Voinţa Snagov (4-1), iar Gloria Popeşti Leordeni va sta.