Echipa Astra Giurgiu este oficial noua campioană a României, după egalul dintre Steaua şi Pandurii Târgu Jiu, scor 1-1. Formaţia antrenată de Marius Şumudică are un avans de cinci puncte faţă de Steaua, cu o etapă înainte de finalul campionatului. Steaua şi Pandurii Târgu Jiu au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat în etapa a noua din play-off-ul Ligii I, pe Arena Naţională. Echipa antrenată de Edward Iordănescu a deschis scorul în minutul 60, prin golgheterul Ioan Hora, iar formaţia pregătită de Laurenţiu Reghecampf a restabilit egalitatea, şase minute mai târziu, prin Gabriel Enache. În urma acestui rezultat de egalitate, Astra Giurgiu a devenit noua campioană a României. Formaţia lui Marius Şumudică a acumulat 45 de puncte, cu cinci mai multe decât Steaua Bucureşti, care mai are de disputat un singur meci, în deplasare, cu ASA Târgu Mureş. Astra s-a aflat la conducerea campionatului din etapa a 7-a şi până la final. Este primul titlu din istoria clublui pentru formaţia lui Marius Şumudică. Giurgiu este al 13-lea oraş care dă campioana în România, după Bucureşti, Timişoara, Ploieşti, Arad, Craiova, Cluj-Napoca, Piteşti, Oradea, Braşov, Reşiţa, Urziceni şi Galaţi. Titlul cucerit cu Astra Giurgiu este primul trofeu din cariera de antrenor pentru Marius Şumudică. Tehnicianul a câştigat trei trofee în tricoul echipei Rapid Bucureşti, un titlu de campion în 1999 şi două Cupe ale României, în 1998 şi 2002. Finanţatorul echipei Steaua, George Becali, a declarat, după egalul de duminică dintre Steaua şi Pandurii, scor 1-1, că echipa antrenată de Laurenţiu Reghecampf nu are valoare. George Becali a acuzat şi arbitrajul lui Radu Petrescu. Antrenorul Marius Şumudică s-a bucurat împreună cu elevii săi şi este sigur că Astra a fost cea mai bună echipă din România în acest sezon şi merită tilul de campioană a României. Astra Giurgiu mai are de disputat două partide, cu Dinamo şi Pandurii Târgu Jiu, însă echipa antrenată de Marius Şumudică nu mai poate pierde titlul, fiind la cinci puncte faţă de Steaua, care mai are de jucat doar un singur meci.Antrenorul echipei Steaua, Laurenţiu Reghecampf, a declarat că este nemulţumit de arbitrajul lui Radu Petrescu. „În ultima etapă trebuie să jucăm şi noi. Totul se joacă, am spus că trebuie să jucăm şi să ne consolidăm locul 2. Azi, din nou, Hora merita cartonaş roşu, pentru o intrare asupra lui Hamroun. A trebuit să îl schimbăm la pauză, din cauza unei accidentări. Sper din tot sufletul să nu fie o accidentare gravă. Asta ne-ar mai trebui, să îl mai pierdem şi pe Hamroun. Acelaşi jucător care trebuia să primească roşu a marcat. Asta e viaţa, mergem înainte. Nu mai contează, nu putem să dăm vina pe arbitraj. Suntem toţi dezamăgiţi”, a declarat Laurenţiu Reghecampf, la finalul meciului Steaua – Pandurii 1-1.