CSU Danubius Galaţi – CSM Ploieşti 28-29 (17-16)

Duminică, s-a desfăşurat a doua etapă din playout în Liga Naţională de handbal masculin, echipa CSM Ploieşti evoluând pe terenul formaţiei CSU Danubius Galaţi, ultima clasată a ierarhiei, aflată deja cu un pas în divizia secundă.
După înfrângerea categorică de la Vaslui înregistrată în runda inaugurală, elevii antrenorului Dragoş Dobrescu sperau să obţină primul succes din a doua fază a campionatului. Chiar dacă în meciurile din prima parte a competiţiei ploieştenii au câştigat clar, atât în deplasare, cât şi pe teren propriu, de data aceasta au avut mai multe probleme decât preconizau.
Echipa ploieşteană a început bine, dar accidentarea lui Claudiu Dediu, la mijlocul reprizei, care nu a mai revenit pe teren, a destabilizat jocul grupării prahovene. Astfel, gălăţenii au reuşit să preia iniţiativa, iar la pauză conduceau cu un gol, scor 17-16.
Pauza a fost de bun augur pentru CSM Ploieşti, care în partea secundă a meciului a revenit în frunte, distanţându-se chiar la cinci goluri, scor 28-23. Profitând şi de două eliminări în tabăra ploieşteană, gazdele au reintrat în joc, după o serie de patru goluri consecutive.
Bogdan Botezatu a găsit un moment perfect să-şi treacă numele pe lista marcatorilor, oprind „seceta” din ofensiva ploieşteană, în finalul meciului, ducând scorul la 29-27, cu un minut rămas din joc, iar gălăţenii nu au putut decât să reducă din diferenţă, stabilind scorul final: 29-28 pentru CSM Ploieşti.
Echipa ploieşteană a evoluat în următoarea formulă: Szopka, Antonaru, Rotaru – Capotă (7 goluri), Turcu (5), Stăncioiu (5), Al. Farcaş (4), Dediu (2), Tărîţă (2), Hoinaru (2), Botezatu (1), Zamfir (1), Hodorogea.
Astfel, CSM Ploieşti a obţinut prima victorie din playout, iar miercuri, la prima partidă de pe teren propriu din această fază a campionatului, va avea obligatoriu nevoie de victorie în duelul cu CSM Focşani 2007, pentru a se depărta de locurile direct retrogradabile.
În cadrul etapei de duminică din playout, CSM Focşani 2007 a surclasat pe HC Vaslui, pe teren propriu, scor 29-19 (14-10), menţinându-se la un punct în urma ploieştenilor în clasament. În derbiul rundei, în care s-au întâlnit primele clasate, HCM Minaur Baia Mare a avut câştig de cauză în meciul de pe terenul liderului, Energia Târgu Jiu, scor 25-24 (12-13).
După această etapă clasamentul arată astfel:

1. ACS Energia Tg. Jiu 12 9 0 3 343-294 27
2. Minaur Baia Mare 12 8 1 3 337-301 25
3. HC Vaslui 12 6 1 5 341-311 19
4. CSM Ploieşti 12 5 2 5 323-331 17
5. CSM Focşani 2007 12 5 1 6 302-326 16
6. CSU Danubius Galaţi 12 0 1 11 298-381 1