CS Universitatea Cluj – Tricolorul LMV Ploiești 1:3 (22:25, 16:25, 25:23, 19:25)

Petre Apostol

Echipa de volei masculin Tricolorul LMV Ploiești a evoluat, miercuri seară, în ultimul meci al etapei a IV-a din cadrul returului fazei I din Divizia A1, oferind replica formației CS Universitatea Cluj. Partida a reprezentat primul meci programat în zona de Ardeal a ţării din această săptămână pentru elevii antrenorilor Marian Anton și Mădălin Marinescu, mâine urmând să joace şi la Dej, cu CS Unirea.
Ploieştenii au avut un început de an mai delicat, pierzând primele patru meciuri din 2016, dintre care două în Cupa României. Meciul de la Cluj, însă, a readus încrederea necesară jucătorilor pentru ultima parte a fazei I din campionat.
În meciul cu Universitatea Cluj, Tricolorul LMV a început cu formula de bază, Gjoko Josifov, Vladan Aleksic – centri, Tomi Rumpunen, Florin Voinea – secunzi, Cristian Imhoff – fals, Cosmin Ghimeş (căpitanul echipei) – coordonator, Alexandru Călin – libero. Au mai jucat, apoi, toţi ceilalţi sportivi din lot, Ştefan Someşan, Tudorel Farcaş – care au fost decisivi în momente importante, Sergiu Stancu, Eugen Teotoc, Andrei Grigoraş.
În primul set, clujenii și-au adjudecat punctul întâi, dar Tricolorul LMV a preluat controlul, prin cinci puncte consecutive. Gazdele au replicat, printr-o mini-serie de 3:0, însă nu au putut să susțină revenirea, iar ploieștenii s-au distanțat chiar la cinci puncte, scor 10:5.
Tricolorul LMV a menținut, apoi, un ecart de trei-cinci puncte până la al doilea time-out tehnic, când s-a desprins la șase puncte, scor 16:10. Chiar dacă „U” Cluj a redus din diferență pe final, apropiindu-se la două puncte, scor 22:20, după care a salvat două mingi de set, Tricolorul LMV s-a impus în actul inaugural, scor 25:22.
Setul secund a început tot cu un punct câștigat de gazde. Dar, ploieștenii au preluat inițiativa și de această dată, scor 7:4. Apoi, s-au distanțat la patru puncte, scor 10:6, continuând să-și majoreze ecartul, având în vedere că echipa clujeană nu a găsit soluții să oprească jocul elevilor antrenorilor Marian Anton și Mădălin Marinescu.
Astfel, Tricolorul LMV s-a distanțat la 17:10, iar pe final a ajuns și la cea mai mare diferență înregistrată, de nouă lungimi, scor 24:15, adjudecându-și actul, ulterior, cu 25:16.
Al treilea set a început asemănător cu precedentele. „U” Cluj și-a adjudecat primul punct, după care Tricolorul LMV a preluat conducerea, scor 4:1, respectiv 8:4.
Ploieștenii au menținut un ecart între 2 și 4 puncte, până la 12:9, când clujenii s-au apropiat la doar un punct. Iar de la 14:12, gazdele au revenit în frunte, prin trei puncte consecutive. Din acel moment, nicio echipă nu a mai reușit să se desprindă la mai mult de un punct, până în final.
„U” Cluj a fost echipa care a reușit acest lucru, la scorul de 23:21, gazdele procurându-și, apoi, două mingi de set. Prima a fost anulată de ploieșteni, însă clujenii au punctat, după aceea, în urma unui punct controversat, în care arbitrii au dictat decizii diferite, închinzând actul din a doua șansă, la scorul de 25:23.
În startul setului al patrulea, Tricolorul LMV s-a aflat din nou la conducere, distanțându-se la scorul de 5:3, respectiv 6:4. Gazdele au replicat, printr-o serie de 4:1, intrând în avantaj la primul time-out tehnic.
Pauza a fost de bun augur pentru ploieșteni, care au răspuns cu un propriu parțial de 4:1, revenind în frunte, scor 11:9. Tricolorul LMV s-a menținut la două puncte până la al doilea time-out tehnic, când au majorat diferența la trei puncte, scor 16:13.
Apoi, s-a desprins chiar la cinci puncte, scor 19:14, diferență menținută până la 21:16, când gazdele au forțat o revenire, reducând ecartul la trei puncte, scor 22:18. Tricolorul LMV a gestionat, însă, bine finalul de set, adjudecat, până la urmă, fără emoții, cu scorul de 25:19.
Astfel, ploieștenii au început bine seria de două meciuri programate în Ardeal. În plus, s-au apropiat la patru puncte de locul al patrulea, care oferă calificarea în semifinale, în vreme ce şi-au consolidat poziţia a şasea din clasament, având un ecart de şapte puncte faţă de viitoarea lor adversară, CS Unirea Dej.
„A fost un meci greu, important pentru noi. Băieţii s-au mobilizat perfect şi nu am avut emoţii. Echipa a jucat bine, atât titularii, cât şi rezervele, ceea ce este important. Nu vreau să mă uit prea sus în clasament, pe noi ne interesează clasarea între locurile 5-8, în principal, şi mai sunt multe meciuri dificile de care trebuie să trecem. De aceea, avem nevoie să ne concentrăm la maximum la fiecare partidă”, ne-a declarat antrenorul principal al ploieştenilor, Marian Anton.