Potaissa Turda – CSM Ploieşti 33-27 (13-13)

Petre Apostol

Sala: „Gheorghe Bariţiu”, Turda.
Potaissa: Pallag – Thalmaier (10 goluri), Adomnicăi (6), I. Rotaru (7), Savic (2), R. Pavel (4), Lazăr (2). Au mai jucat: Varo – R. Marian, Ştef, Blidar (1), Suciu, Măcicăşan.
Antrenor: Horaţiu Gal.
CSM Ploieşti: Szopka – Tărîţă (6 goluri – în foto), Capotă (2), Turcu (6), Al. Farcaş (4), Dediu (5), Stăncioiu (2). Au mai evoluat: Antonaru – Hoinaru (1 gol), Hodorogea (1), Zamfir.
Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.
Arbitri: Tiberiu Dobre şi Mihai Potârniche (Bucureşti/Buzău).
Observator FRH: Valter Dăncescu (Bucureşti).
Aruncări „7 metri”: 6/0 ratate – 7/1 ratată.
Eliminări „2 minute”: 1 (R. Pavel) – 5 (Dediu – 2, Stăncioiu – 2, Zamfir).

Echipa masculină de handbal CSM Ploieşti nu a reuşit surpriza în prima etapă a anului 2016 din Liga Naţională, suferind cea de-a 13-a înfrângere din campionat, în runda disputată miercuri şi joi, cu numărul 18.
După eliminarea din Cupa României, de luni, formaţia antrenată de Dragoş Dobrescu şi Ion Nicolae s-a deplasat la Turda, pentru jocul de joi seară, în compania echipei AHC Potaissa. Gruparea ardeleană, aflată în prima jumătate a clasamentului, se luptă pentru un loc cât mai bun în playoff, în vreme ce echipa ploieşteană pare mai degrabă că aşteaptă meciurile din playout, fiind pe antepenultima poziţie a ierarhiei.
Spre deosebire de jocul din Sala „Olimpia”, din tur, CSM Ploieşti nu a mai lăsat echipa din Turda să se desprindă din start, prima jumătate a meciului fiind echilibrat, ambele formaţii aflându-se la conducere. AHC Potaissa s-a desprins prima la 6-4, în minutul 16. Echipa ploieşteană a revenit, preluând conducerea zece minute mai târziu, scor 10-9.
În finalul reprizei a „plouat” cu goluri, mai întâi ardelenii marcând de patru ori, după care a venit replica ploieştenilor, iar după 30 de minute tabela indica un rezultat de egalitate, scor 13-13, conform cu jocul de pe teren.
În partea secundă, CSM Ploieşti a început mai bine, conducând cu 16-14. Dar, a urmat un moment în care jocul formaţiei prahovene s-a blocat, atât în atac, cât şi în apărare, permiţând gazdelor să se desprindă decisiv în doar zece minute. Printru-un parţial de 10-2 (!), Potaissa Turda a preluat controlul partidei, ducând scorul la 24-18, în minutul 45.
Gazdele s-au distanţat chiar şi la opt goluri, spre final, scor 31-23 (min. 56), însă ecartul la capătul meciului a fost de şase lungimi, scor 33-27.
Astfel, CSM Ploieşti a bifat o nouă prestaţie dezamăgitoare, la fel ca în majoritatea meciurilor din acest sezon, momentele bune de joc alternând cu momente foarte slabe, care, însă, de fiecare dată, au făcut diferenţa în favoarea adversarilor.
În celelalte meciuri ale etapei s-au înregistrat următoarele rezultate:
CSM Bucureşti – HC Vaslui 33-28 (17-15)
HC Odorhei – CSU Danubius Galaţi 38-28 (19-14)
Dinamo Bucureşti – Dunărea Călăraşi 37-30 (18-11)
„Adrian Petrea” Reşiţa – Energia Tg. Jiu 29-24 (13-11)
Politehnica Timişoara – Minaur B. Mare 26-24 (12-9)
Steaua Bucureşti – CSM Focşani 2007 29-25 (13-14)

8. AHC Dunărea Călăraşi 18 8 2 8 497-488 26
9. Minaur Baia Mare 18 8 2 8 483-487 26
10. ACS Energia Tg. Jiu 18 7 2 9 475-473 23
11. HC Vaslui 18 6 1 11 508-530 19
12. CSM Ploieşti 18 4 1 13 493-516 13
13. CSM Focşani 2007 18 2 0 16 449-574 6
14. CSU Danubius Galaţi 18 0 0 18 438-595 0