AFC Băneşti-Urleta – CS Blejoi 0-1 (0-0)
Stadion: “Comunal”. Spectatori: circa 250. A marcat: -/Valentin Stăncescu (67).
AFC Băneşti: Stroescu – Turcu, G. Radu, Gânju (cpt), Dobrinoiu – Burloiu, Crăciun – Budileanu (73 Tăndălache), Ilioiu (61 Iancu), Roşu (83 Burlacu) – Nichifor (46 Hromei). Antrenor: Ion Burchi.
CS Blejoi: A. Gheorghe – C. Stoica, I. Filip, Stanca, C. Mihai – Bojoagă – V. Badea (60 Stăncescu), Prodan (81 M. Anghel), Ir. Dumitru (cpt), C. Vasile – M. Ivan (88 B. Badea). Antrenor: Răzvan Vlad.
Avertismente: – / Ir. Dumitru (89), A. Stăncescu (90+4 şi 90+4).
Eliminare: Stăncescu (94)
Arbitri: Doralin Bârziloiu (Vălenii de Munte) – Emil Mateescu (Ploieşti), Stelian Mălăroiu (Puchenii Moşneni). Observator: Constantin Ciocoiu (Băicoi)
Jucătorul meciului: Teo Stroescu

Derbiul rundei a doua din primul eşalon judeţean a revenit Blejoiului, la capătul unui meci în care inspiraţia lui Răzvan Vlad de a-l „arunca” în luptă pe Stăncescu s-a dovedit decisivă, fostul divizionar B petrolist marcând golul de trei puncte al oaspeţilor.
După victorii identice în prima etapă, fiecare dintre grupări impunându-se cu 3-0, acum doar Blejoiul a rămas „pe plus”, izbânda elevilor lui Răzvan Vlad fiind pe deplin meritată, dacă ne raportăm mai ales la ultima jumătate de oră a meciului, când Blejoiul a reuşit să dea golul victoriei, raportul ocaziilor clare de gol fiind de 6-2 pentru oaspeţi. „Momentul psihologic” al partidei a fost în minutul 55, când mijlocaşul Băneştiului – Radu Burloiu – a pătruns în careu, a depăşit şi portarul, dar, intrat în unghi, s-a dezechilibrat în momentul şutului şi a tras în plasa laterală, puţină „şmecherie” putând să-i aducă mult mai mult la această fază.
Dezlănţuite în ofensivă, după o primă repriză mai degrabă ternă, fiecare dintre echipe a atacat poarta adversă, Blejoiul fiind însă echipa cu o mai mare „stăpânire de sine” la aceste faze, mai ales după golul lui Stăncescu (min. 67, 0-1, din pasa pe culoar a lui C. Vasile, acesta reuşind să pătrundă şi să şuteze perfect în colţul lung, mingea atingând şi bara înainte de a intra în plasă).
De aici, chiar dacă gazdele au forţat egalarea „teritorial”, contrele celor din Blejoi au avut „culoare favorabile”, fiecare minge respinsă de fundaşii lui Răzvan Vlad echivalând cu … ocazii la poarta adversă. Portarul Stroescu s-a opus însă, de fiecare dată, „ruperii” meciului, pentru că, în mod clar, orice suspans dispărea odată cu marcarea celui de-al doilea gol. Nu s-a „răzbunat” însă nicio ocazie dintre cele 5 clare, de pe final de joc, ale Blejoiului, Stroescu „închizând” poarta la scorul de 0-1, lucru care nu ajută în clasament echipa gazdă.
Prin „raidurile” sale şi reuşita decisivă, Adrian Stăncescu ar fi meritat să fie jucătorul meciului, doar că gestul acestuia din prelungiri, când l-a jignit pe centralul Bârziloiu – primind două avertismente în acelaşi minut a „anulat” lucrurile bune făcute de mijlocaşul ofenasiv. Păcat că nu s-a maturizat puţin acest jucător, care nu este la prima „abatere” de acest gen, dar care sigur putea ajunge mult mai sus în carieră. Poate nu o fi târziu…