După ce în luna mai a câştigat trei titluri naţionale şcolare, Clara Spânu, înotătoarea Clubului Sportiv Şcolar Ploieşti, unde este pregătită de profesorii Graţiela Marin şi Toma Miriţescu, şi-a trecut în palmares noi performanţe, la finalul săptămânii trecute, cu ocazia participării la Campionatul României de cadeţi.
Întrecerea s-a desfăşurat la Bucureşti, iar înotătoarea ploieşteană a concurat în cadrul categoriei fetelor de 12 ani, fiind născută în 2003. Aceasta a fost, de altfel, singura reprezentantă a clubului ploieştean care a urcat pe podiumul campionatului.
Clara Spânu şi-a adjudecat două medalii de aur, două de argint şi una de bronz la competiţia de la Bucureşti. Micuţa înotătoare ploieşteană s-a impus la proba de 100 m spate, sosind cu timpul de 1.10,98 minute, la 79 de sutimi de a doua clasată, cel de-al doilea titlu obţinându-l la concursul de 400 m liber, la care a încheiat în 4.43,68 minute, cu un avans de zece secunde faţă de următoarea sportivă.
Cele două medalii de argint le-a câştigat la probele de 200 m spate (2.30,61 min.), respectiv 100 m liber (1.03,21 min.), în vreme ce medalia de bronz i-a revenit la proba de 200 m mixt (2.40,80 min.).
Foarte aproape de podium s-a mai aflat la probele de 50 m liber (30,57 sec.) şi 100 m fluture (1.13,08 min.), la care s-a situat pe locul al patrulea, în vreme ce la proba de 50 m fluture a stabilit doar al şaselea timp (33,26 sec.).
În urma acestor performanţe, în clasamentul cumulat individual la fete 12 ani Clara Spânu a încheiat pe locul al treilea, cu un total de 51 de puncte, rezultat care a adus clubul prahovean pe poziţia a cincea a ierarhiei pe secţii.
De menţionat că de la CSŞ Ploieşti au mai reuşit clasări în top 10 sportivii Ioana Ban (fete 13 ani) şi Cătălin Ciauş (băieţi 14 ani), iar în concursul de ştafetă echipa băieţilor 12 ani – compusă din
Iulian Ghinescu, Bogdan Borcea, Alexandru Mărgărit, Mihai Ioniţă – a reuşit cea mai bună performanţă, la proba 4×100 m liber (locul 5).