Cristi Damian, Marcel Marin

AFC Bănești-Urleta – CSO Teleajenul Vălenii de Munte 4-0 (2-0)
Stadion: ”CS”, Păulești. Spectatori: circa 250. Au marcat: Coman (4), Burloiu (11), Roșu (51), Nichifor (89)/-.
AFC Bănești: Bica – Coman, G. Radu (76 Bălănică), Gânju (cpt), Dobrinoiu – Iancu, Burloiu (83 Dudău) – Turcu, Băcioiu (86 Matache), Roșu – Negreanu (67 Nichifor). Antrenori: Ion Burchi, Andrei Claudiu.
Teleajenul: Bădulescu – Rotaru, M. Stanciu, Popa, M. Savu (cpt) – Fl. Savu – Catană, Cernea, Tudorie (73 Albină), Grigore – Petculescu (73 Vișan). Antrenori: Radu Sîrbu, Vasile Voinea.
Avertismente: Roșu (27), Negreanu (43), Dobrinoiu (60), G. Radu (69), Băcioiu (85), Dudău (87)/M. Stanciu (33), Catană (60), Fl. Savu (63).
Arbitri: Ovidiu Oprea (Ploiești) – Valentin Dumitru (Gherghița) și Cristi Lefter (Urlați). Observatori: Marian Deaconu (Ploiești, pentru arbitri), Traian Notaru (Ploiești, pentru organizare).
Jucătorul meciului: Radu Burloiu (AFC Bănești).

Adversara echipei CS Păulești în finala Cupei României, faza județeană, va fi gruparea AFC Bănești-Urleta, trupa antrenată de Ion Burchi și Claudiu Andrei reușind să ajungă în ultimul act al competiției, după o pauză de opt ani. În meciul decisiv din semifinale, băneștenii au învins cu 4-0 formația CSO Teleajenul Vălenii de Munte, oaspeții acuzând absența veteranului Vasile Voinea (rămas doar pe bancă), dar și a lui Milu (suspendat) sau L. Radu (accidentat).
Încă din debutul partidei, echipa din Bănești s-a năspustit spre poarta lui Bădulescu și în minutul unu a fost aproape de deschiderea scorului. Însă, golul a venit destul de repede, fundașul stânga Coman a vrut să centreze și mingea a intrat în poartă (4). 2-0 s-a făcut în minutul 11, atunci când Băcioiu a profitat de pasa venită din cornerul executat de Dobrinoiu, echipa din Văleni fiind făcută ”KO” încă din debutul întâlnirii. Totuși, elevii lui Radu Sîrbu puteau intra în joc, dar Petculescu din poziție de unu la unu cu portarul Bica nu l-a putut învinge pe acesta din urma (16). Până la finalul primei reprize, tot băneștenii au mai avut șansa golului, însă Băcioiu, din două încercări, nu a putut duce scorul la unul de neprezentare (35).
Și în debutul reprizei secunde vălenarii au mai încasat un gol, de această dată Roșu expediind un șut în cros, care înainte să intre în plasă a nimerit bara (51). Din acest moment, jocul a fost încheiat, iar în finalul întâlnirii Nichifor a dus scorul la 4-0, calificând, fără emoții, echipa sa în ultimul act al competiției.