Arena de la Petrila a găzduit, la finalul săptămânii trecute, turneul final din cadrul Campionatului Naţional de Popice la feminin, cu participarea echipelor Conpet Petrolul Ploieşti, Electromureş Târgu Mureş şi Rapid Bucureşti.
Campioană a ultimelor două ediţii, formaţia ploieşteană s-a deplasat la turneu cu şapte sportive: Cristina Samson, Daniela Lăcătuşu, Elena Mihai, Nicoleta Trifan, Alice Vasile, Loredana Vişan, Luminiţa Dogaru (care este şi antrenoarea echipei). De menţionat că Alice Vasile şi Loredana Vişan au câştigat câte două titluri naţionale la junioare, în competiţia individuală şi de tandem, desfăşurată cu o săptămână în urmă.
În prima zi a competiţiei s-a concurat „contra scor”, Electromureş încheind pe prima poziţie, cu 3223 de popice doborâte, Conpet Petrolul situându-se pe locul secund, cu 3205 popice doborâte, iar Rapid Bucureşti ocupând ultima poziţie, cu 2920 popice doborâte. Astfel, Electromureş şi Conpet Petrolul au obţinut calificarea în finala întrecerii, în vreme ce Rapid a câştigat medaliile de bronz.
De remarcat că performanţa cea mai bună înregistrată în prima zi de concurs a revenit unei sportive de la gruparea ploieşteană, Cristina Samson reuşind 568 de popice doborâte, următoarea din această ierarhie fiind junioara Dalma Boloni, de la Electromureş, cu 554 popice doborâte.
Disputa din marea finală a fost extrem de palpitantă, fiind decisă la numărul de popice doborâte, după ce fiecare echipă şi-a adjudecat câte trei victorii de manşă. Electromureş Târgu Mureş a reuşit să-şi adjudece titlul naţional, impunându-se cu scorul final de 5-3, la diferenţă de doar şase popice doborâte (!): 3261-3255.
Componenţa formaţiilor în finală a fost următoarea (în ordinea în care au intrat în concurs):
Conpet Petrolul Ploieşti: Cristina Samson – 571 p.d. (punct de echipă), Alice Vasile/Loredana Vişan – 502 p.d., Nicoleta Trifan – 522 p.d., Elena Mihai – 544 p.d. (punct de echipă), Daniela Lăcătuşu – 547 p.d., Luminiţa Dogaru – 569 p.d. (punct de echipă).
Electromureş Tg. Mureş: Alexandrina Bornert – 545 p.d., Duka Tilda – 580 p.d. (punct de echipă), Doina Baciu – 533 p.d. (punct de echipă), Bianca Bărdiţă – 521 p.d., Anna Gyeresi – 548 p.d. (punct de echipă), Mirabela Preda – 534 p.d.
Ar fi de menţionat că, la Ploieşti, s-a disputat turneul final masculin, la care CFR Olimpia ACB Iaşi a câştigat titlul naţional, impunându-se în finala cu CFR Cluj, cu scorul de 6-2 (3544 p.d.-3436 p.d.), iar medaliile de bronz au revenit formaţiei Electromureş Tg. Mureş.