CSM Ploieşti-CS Vicov Bucovina 44-23 (21-12)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 100.
CSM Ploieşti: D. Rotaru – Budui (4 goluri), Botezatu (10), Turcu (5, 1 din „7 metri”), Zamfir (5), Macovei (3), Năstase (5, 1 din „7 metri”). Au mai jucat: M. Dumitru – Cârstea (7), Gh. Roman (3), Hodorogea, Pâslaru (2). Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.
Vicov: Burlică – Chifan (3 goluri), P. Carcea (3), Berari (5), Vlădean (6), Zubaş (5, 2 din „7 metri”), I. Muntean. Au mai evoluat: Hrab, Hariton, Danileţ, Babiuc (1), Al. Rotaru. Antrenor: Corneliu Carcea.
Arbitri: Eugen Cârstoaia şi Dumitru Cristea (Dâmboviţa).
Aruncări „7 metri”: 2/2 transformate – 3/2 transformate.
Eliminări „2 minute”: 1 (Budui) – 1 (Al. Rotaru).

Echipa masculină de handbal CSM Ploieşti a disputat, sâmbătă, ultimul meci de pe teren propriu din 2014, primind vizita formaţiei CS De la Alpinism la Turism Vicov Bucovina, contând pentru penultima etapă a turului din Divizia A, Seria A.
Având în vedere diferenţa evidentă de valoare în favoarea ploieştenilor, care ocupau prima poziţie, în timp ce adversarii lor se aflau la polul opus, pe ultimul loc al clasamentului, antrenorul Dragoş Dobrescu a preferat să folosească mai mult jucătorii care au prins mai puţine minute până în acest moment.
Totuşi, contrar aşteptărilor, oaspeţii au fost cei care au avut iniţiativa în startul partidei, conducând cu 4-3 în minutul 5. Din acel moment, însă, CSM Ploieşti a adus jocul pe făgaşul normal, prin şapte goluri consecutive. Bogdan Botezatu, la al doilea meci consecutiv cu câte zece goluri înscrise, şi Sorin Cârstea au fost de neoprit pentru defensiva grupării din Bucovina, iar ploieştenii au încheiat prima parte e meciului la diferenţă de nouă goluri, scor 21-12.
În partea secundă, echipa oaspete a creat multe probleme rezervelor formaţiei ploieştene, iar la mijlocul reprizei Vicov Bucovina era la opt goluri în urmă. Văzând că situaţia se complică, tehnicianul Dragoş Dobrescu a introdus o parte dintre titulari pe teren. Acest fapt a ieşit în evidenţă imediat, CSM Ploieşti încheind meciul cu un parţial de 16-4, după ce, în ultimele minute, jucătorii prahoveni au încercat şi câteva faze tehnice de spectacol, care, însă, nu prea le-au ieşit, probabil şi din cauza lipsei de concentrare observată în tabăra prahoveană mai pe întreaga perioadă a partidei.
În cele din urmă, scorul final a fost de 44-23 pentru CSM Ploieşti, dar oaspeţii, al căror antrenor mai mult a filmat de pe bancă decât a dat indicaţii (!), au realizat o impresie frumoasă, cele două echipe reuşind să facă o promovare interesantă handbalului, chiar dacă din punct de vedere tehnic jocul nu s-a ridicat la un nivel foarte ridicat.
În alte partide ale etapei s-au înregistrat următoarele rezultate:
Politehnica Iaşi-CSM Bucureşti II 41-35 (22-18)
HC Buzău 2012-CSU Galaţi 25-34 (14-16)
Teleorman Alexandria-Ştiinţa Bc. II 30-30 (16-16)
HC Argeş Piteşti-LPS Piatra Neamţ 47-23 (24-13)
CSM Cimentul Bicaz-CSU Târgovişte 33-26 (16-16)

Cu o etapă rămasă de disputat din tur, clasamentul seriei arată în felul următor:

1 CSM Ploieşti 12 12 0 0 414-293 36
2 CSU Galaţi 13 11 0 2 465-277 33
3 HC Argeş Piteşti 13 11 0 2 419-303 33
4 CSM Focşani 2007 13 10 0 3 394-292 30
5 CS Politehnica Iaşi 13 10 0 3 431-331 30
6 Ştiinţa Bacău II 13 7 1 5 469-380 22
7 CS HC Buzău 2012 12 6 0 6 337-301 18
8 Teleorman Alexandria 12 5 1 6 376-341 16