Duminică, în eşalonul secund de handbal feminin, Seria A, a fost programată a cincea etapă, singura reprezentantă prahoveană, HC Activ CSO Plopeni, având meci dificil, pe teren propriu, cu una dintre formaţiile care se gândesc la prima ligă – CSU Ştiinţa Bucureşti.
Formaţia din Plopeni, antrenată de tânărul Florin Ciupitu, ajutat de profesorul Nicolae Nimu, s-a comportat onorabil, mai ales având în vedere că lotul este alcătuit, cu două excepţii (Adina Puiu şi Anca Ciuclaru), din junioare, printre care şi două handbaliste care au făcut parte din echipa României devenită campioană mondială în acest an: Andreea Taivan şi Oana Bucă.
Chiar dacă au jucat şi cu o zi înainte, în campionatul junioarelor, în care s-au impus clar în disputa cu CSŞ Galaţi, handbalistele grupării prahovene s-au menţinut aproape de formaţia pregătită de fosta jucătoare de la CSM Ploieşti, Nicoleta Alexandrescu. Echipa din Capitală, însă, la care joacă şi fostul căpitan al formaţiei ploieştene din Liga Naţională, Andreea Dospin, a profitat de plusul de experienţă şi s-a desprins încă din primele 30 de minute, creându-şi un avantaj de cinci goluri la pauză, scor 14-9. În partea a doua a meciului, Ştiinţa Bucureşti a gestionat perfect avantajul, obţinând victoria cu scorul de 31-25.
În cadrul rundei, Rapid Bucureşti a învins pe CSU Târgovişte, în deplasare, scor 44-24 (22-7), iar HC Buzău a trecut, pe teren propriu, de HC Piatra Neamţ, scor 37-24 (20-12), rămânând, alături de Ştiinţa Bucureşti, singurele formaţii cu maximum de puncte din serie.
În celelalte două meciuri ale seriei, Danubius Galaţi a învins pe ACS Şc. 181 SSP Bucureşti, pe teren propriu, cu scorul de 29-25 (15-12), iar Ştiinţa Bacău a câştigat disputa de acasă cu Spartac Bucureşti, scor 23-17 (8-7).