U BT Cluj – CSU Asesoft 69-80 (39-48)

Bogdan Chitic

U BT Cluj: Mandache, Hargrove, Cuic, Silvășan, Baciu
CSU Asesoft: Brown, Szijarto, Flowers, Pelekanos, Lee

Startul excelent de sezon, cu victorii pe linie în primele 3 partide oficiale și cucerirea Supercupei României, a fost reconfirmat, luni seară, de jucătorii Asesoftului. În continuare fără căpitanul Burlacu, accidentat, și cu Runkauskas și Cooper lăsați în afara lotului, elevii lui Arnautovic au subordonat rivala clujeană în multe momente, doar relaxarea apărută în secvența decisivă făcând ca scorul să se încadreze, la final, în limite decente.
Conștienți că nu vor avea un meci deloc ușor în fața uneia dintre reprezentantele României în cupele europene, campionii en-titre au început ca din tun confruntarea din Sala „Horia Demian”. Brown și Lee au electrocutat defensiva gazdelor, pentru un parțial de 7-0, și doar faultul antisportiv al conducătorului american le-a prilejuit ardelenilor primele puncte. Cu Szijarto pe poziția 2, în tentativa de a-l „limita” pe Hargrove, ploieștenii au continuat să aibă primul cuvânt, trupa lui Dorin Pintea găsind rareori soluții pe atacurile poziționale.
În aceste condiții, „alb-negrii” au căutat să strângă jocul la interior tocmai în tentativa de a elibera semicercul, de unde, rând pe rând, Mandache și Silvășan au încercat să țină Clujul în meci. Măiestria lui Brown – la un singur asist de „double-double” încă din prima repriză, avea însă să dea peste cap planurile gazdelor, care nu au mai știut cum să reacționeze în fața „raidurilor” ofensive ale micuțului american. Veniți de pe bancă, Mohammed și Labovic au intrat bine în meci, totalizând 13 puncte până la pauză și ajutându-și colegii și pe faza de apărare, prin recuperări sub propriul panou și intercepții la fundașii adverși.
La fel ca în precedentul joc, de la Craiova, din optimile Cupei, elevii lui Arnautovic au înclinat decisiv balanța în cel de-al 3-lea sfert. Fără coș din acțiune în primele 6 minute de la reluare, U BT Cluj a fost „salvată” de tânărul Kuti, al cărui dunk, venit la scorul de 46-62, a smuls ropote de aplauze din tribune. Soarta ardelenilor a fost însă pecetluită nu de aportul ofensiv scăzut, cât mai ales de numeroasele greșeli în momentele în care dădeau semne de revenire. Deși au strâns diferența la 10 puncte, scor 63-73 (min 37), gazdele au asistat neputincioase la „pelicula” propusă de campioni în secvențele de final, care și-au demonstrat maturitatea pentru un debut cu dreptul în Liga Națională.

Scorul pe sferturi: 21-27, 16-21, 7-16, 23-16
U BT Cluj: Medvedj (11p, 3rec, 4pd, 3×3), Kuti (4p), Baciu (4p, 3rec, 1cap), Southall (3p, 2rec), Jucan (4rec, 2pd), Silvășan (5p, 3rec, 4pd), Lalovic (12p, 2rec, 3pd, 1cap), Mandache (12p, 2rec, 2pd, 1cap, 2×3), Hargrove (14p, 2rec), Cuic (4p, 6rec, 2pd)
Echipa: 2p-44%, 3p-35%, FT-70%, 32rec, 19pd, 19mp, 5mc, 3cap
CSU Asesoft: Szijarto (3p, 3rec, 1×3), Pelekanos (5p, 3rec, 2pd, 1×3), Labovic (13p, 3rec), Brown (25p, 4rec, 12pd, 6×3), Negoițescu (2rec), Mohammed (6p, 3rec, 2pd, 1cap), Lee (24p, 9rec, 2cap), Flowers (4p, 4rec, 7pd, 2cap)

CSU Sibiu a stat.
Etapa viitoare (10-11 octombrie): CSM Oradea – CSU Asesoft, CSU Sibiu – Universitatea Cluj, BC Mureș – SCM U Craiova, Timba Timișoara – BC Timișoara, Gaz Metan Mediaș – U BT Cluj, BCM U Pitești – Energia Tg. Jiu.