Sportivii antrenorului emerit de șah Gheorghe Văsii, de la CSM Ploiești, continuă să impresioneze nu numai la competiții naționale, ci și la întreceri internaționale. Cea mai recentă performanță a fost realizată de către tânărul de 14 ani Sergiu-Gabriel Herea, candidat de maestru și vicecampion național.
Herea a fost prezent, în perioada 26 august – 6 septembrie, la Campionatul Uniunii Europene la șah clasic, reprezentând România în cadrul categoriei U14. Tânărul șahist ploieștean a fost unul dintre sportivii care s-au luptat pentru medalia de aur, adunând 4 puncte în primele șase runde, fără să piardă niciun meci. A urmat, însă, disputa cu scoțianul Kai Pannwitz, în care britanicul s-a impus, acesta ulterior câștigând titlul, cu 7 puncte, în total. Herea a încheiat competiția cu două victorii consecutive, ceea ce l-a adus pe locul al treilea în ierarhia generală, la un punct în urma învingătorului. Sportivul ploieștean a fost chiar la egalitate de puncte cu estonianul Roman Orlov, dar, în urma departajării după sistemul Buchholz, șahistul din țara baltică a primit medalia de argint, în timp ce Herea a fost recompensat cu medalia de bronz. Aceasta este a doua medalie câștigată de CSM Ploiești la Campionatul Uniunii Europene, după cea de argint obținută de Flavius Stroe, în 2012, la Mureck (Austria), la categoria 8 ani.