Cel mai spectaculos joc din etapa de la finalul săptămâni trecute, din fotbalul mic, s-a desfăşurat pe Stadionul „Petre Petrescu” din satul Livadea, comuna Vărbilău. Gazdele de la Voinţa, grupare condusă de Traian Frânculescu, şi care are în componenţă doi foşti divizionari B, Ion Cernica şi Nouraş Nicorescu, au primit replica liderul Seriei NORD, AS Voinţa Găzarul Surani. Oaspeţii, cu primarul localităţii în prim plan, Lucian Bucur, au scăpat printre degete victoria, după ce în minutul 70 conduceau cu 4-1 şi erau în superioritate numerică ! Spre finalul întâlnirii, localnicii s-au dezlănţuit şi au marcat în trei rânduri, egalând la patru, ba, mai mult, au avut şansa victoriei în prelungirile partidei. „Ce s-a întâmplat la Livadea, la acest joc, a fost cu totul demenţial. La meci au fost peste 500 de spectatori, fiind mai mulţi decât la unele jocuri de Liga I pe care le-am arbitrat de curând, precum la Constanţa, Chiajna sau Cluj”, ne-a declarat arbitrul partidei, Valentin Dumitru (foto), asistent în primul campionat al ţării. Acesta a mai avut parte de un alt meci „greu”, la Plopeni, unde a primit, la vestiare, „vizita” primarului din acest oraş, Dragoş Niţă, care i-a reproşat lovitura de pedeapsă acordată” din fanion” la jocul dintre formaţiile Plopeni şi Brebu, scor 1-1.