Campioana Belarusului, BATE Borisov, a fost eliminată din Liga Campionilor, după ce a pierdut cu 0-1 ambele manşe din turul II preliminar cu formaţia kazahă Şahtior Karaganda. BATE Borisov a evoluat sezonul trecut în grupele Ligii Campionilor, reuşind să o învingă pe propriul teren, cu scorul de 3-1, pe Bayern Munchen, formaţie care avea să câştige trofeul. De asemenea, tot în grupe, campioana Belarusului a câştigat cu 3-1 în faţa francezilor de la Lille. Acum, BATE Borisov părăseşte competiţia încă din turul doi preliminar, după ce a pierdut ambele manşe, cu 0-1, în faţa campioanei Kazahstanului, Şahtior Karaganda. Marţi, s-a jucat returul, în Kazahstan, iar BATE a pierdut printr-un gol primit în minutul 82, de Igor Zenkovici. Acesta a speculat o gravă eroare a portarului Gorbunov, care a dat pe lângă minge la o fază petrecută la mijlocul terenului. De menţionat că BATE a irosit un penalty prin Kriveţ, în minutul 68, la scorul