În Sala Sporturilor „Atartuk”, din localitatea Tekirdag, din Turcia, a avut loc, în perioada 5-7 iulie, Campionatul Balcanic de judo pentru copii, la categoria U15. Au participat în jur de 240 de sportivi din opt ţări: Bulgaria, Bosna şi Herţegovina, Grecia, Macedonia, Muntenegru, Serbia, Turcia şi România.
Delegaţia tricoloră a cuprins 38 de sportivi, dintre care patru au fost reprezentanţi de la CSM CFR CSŞ Ploieşti: Ioana Iosub, Andrei Pârlogă, Claudiu Dinu şi Marius Colţ. Sportivii prahoveni sunt pregătiţi de antrenorii Gheorghe Savu (coordonatorul secţiei), Mihai Trandafirescu şi Doru Munteanu.
Reprezentativa României a câştigat 18 medalii: 4 de aur, 3 de argint, 11 de bronz.
Dintre sportivii ploieşteni, cea mai bună performanţă a fost realizată de Ioana Iosub, care a câştigat medalia de bronz în cadrul categoriei 52 kg.
Aproape de un loc pe podium au fost şi Andrei Pârlogă şi Claudiu Dinu, care s-au situat pe locul cinci la categoriile 55 kg, respectiv 73 kg, în timp ce Marius Colţ a ocupat poziţia a şaptea la categoria 38 kg.