CSU Asesoft – Gaz Metan Medias 75-72 (39-30)

CSU Asesoft: 55.Vlahovic, 6.Szijarto, 40.Hargrove, 10.Burlacu, 14.Tica
Gaz Metan Medias: 22.Tomeljak, 5.Mitchell, 7.Dumitrescu, 14.Nicoara, 6.Dragusin

Dupa mult timp, formatia CSU Asesoft a aratat ca este capabila sa trateze cu maturitate finalurile incinse. La Brazi, in fata unei sali arhipline, vicecampioana Romaniei a obtinut o victorie mare, scor 75-72, in fata unui adversar uns cu toate alifiile. Diamantele ploiestenilor, slefuite cu migala si precizie de catre Arnautovic, au stralucit din primul si pana in ultimul minut, eclipsand o echipa a Gazului care a renuntat sa mai creada in miracole de abia atunci cand s-a vazuta urcata in autocar.
A fost un prim act excelent, poate cel mai bun al Asesoftului in acest sezon. Cu Tica in teren si Cepulis doar pe banca, ploiestenii au dictat ritmul, in ciuda unui debut de meci ceva mai anevoios. Hargrove, prin 5 puncte consecutive, a raspuns prompt tentativei oaspetilor de a se aseza la carma partidei, iar Tica a completat un partial de 9-0 al gazdelor.
Jocul mediesenilor a suferit mult sub panouri, unde masivul Dragusin nu a dat satisfactie in duelul cu pivotul sarb al lui CSU. Nici inlocuitorul sau la finalul primelor zece minute, Zigeranovic, nu s-a descurcat mai bine, chiar daca formtia oaspete a dominat, in prima repriza, la capitolul recuperarilor ofensive. Cu Burlacu si Dumitrescu in prim plan, cele doua echipe au dat recital din spatele semicercului, pana la pauza, mai castigata fiind trupa lui Arnautovic care, in minutul 17 conducea cu 38-25. Asta si pe fondul unei aparari agresive a ploiestenilor, care au dublat de fiecare data la Tomeljak sau Moore, dirijorii actiunilor ofensive mediesene.
Repriza secunda aduce o echipa a Gazului ceva mai proaspata din punct de vedere fizic. Mitchell loveste de doua ori pe fastbreak, iar diferenta scade la doar doua posesii in favoarea lui CSU. Urmeaza, apoi, o noua perioada buna in evolutia gazdelor, Tica refacand practic de unul singur ecartul de la pauza dintre cele doua formatii.
Dispunand de mai multe solutii pe pozitia 1, Ovidiu Teleaba ordoneaza atacuri rapide, care sa destabilizeze defensiva alb-albastrilor. Lituanianul Cepulis nu este de acord si planteaza doua aruncari din spatele semicercului, care duc scorul la 62-55, dupa care Asesoftul are de mai multe ori posibilitatea de a inchide jocul. Nu se intampla asta intrucat Zigeranovic dezmorteste tabela de marcaj prin cateva finalizari de manual, pentru 68-66, in minutul 37.
Moore si Mitchell tin Gazul in viata, prin executii din downtown in secventele de final, dar, la celalalt panou, Cepulis da dovada de mult sange rece, transformand doua aruncari libere. Baietii lui Teleaba isi joaca ultima carte, Vlahovic este trimis la linia de fault, iar sarbul nu greseste. Hargrove bifeaza recuperarea ofensiva si sirena de final surprinde bucuria fara margini a baietilor lui Arnautovic, triumfatori pentru a doua oara in acest sezon in fata lui Gaz Metan Medias.