Sebastian Ogier a câştigat, duminică, Raliul Spaniei, la bordul unei maşini Volkswagen Polo, fiind urmat de Dani Sordo şi Thierry Neuville, piloţii echipei Hyundai Motorsport.
Dani Sordo a început ziua de duminică la 5,8 secunde în spatele lui Sebastien Ogier şi în final a terminat cursa de casă pe poziţia secundă. Pentru spaniol acesta a fost cel de-al doilea podium din 2016, după cel din Germania, şi o îmbunătăţire faţă de evoluţia de anul trecut din Spania când a terminat pe locul trei. Thierry Neuville s-a clasat pe locul 3, acesta fiind al treilea podium consecutiv şi urcă pe locul secund în clasamentul general al piloţilor, la egalitate cu Andreas Mikkelsen. Hayden Paddon a terminat pe 4, iar Kevin Abbring, cu modelul i20 WRC din 2015, a sosit al şaptelea. Duminică au fost programate patru probe speciale, iar Dani Sordo şi Marc Marti au făcut tot posibilul pentru a-l prinde din urmă pe Ogier. Spaniolul nu a reuşit să recupereze diferenţa, dar şi-a îndeplinit obiectivul şi a încheiat cursa de casă pe podium. “A fost un weekend incredibil şi nu ştiu cum să le mai mulţumesc fanilor pentru susţinerea lor. Am făcut totul pentru a-l prinde din urmă pe Sebastien şi îl felicit pentru performanţă de aici. Sunt mândru totuşi că am terminat pe doi deoarece muncit mult pentru acest podium”, a spus Sordo. Raliul Marii Britanii, penultima etapă din Campionatul Mondial de Raliuri FIÂ (WRC), se va desfăşura în perioada 27 – 30 octombrie.